היסטוריה של נודיזם ונטוריזם כדרך חיים

נודיזם (נקרא גם נטוריזם), הוא אורח חיים של אנשים הנמצאים במקומות ציבוריים ופרטים וליד אנשים אחרים בעירום.

המקור של המילה נודיזם הוא מלשון המילה “NUDE” – שפירושה הוא עירום (נהוג בעיקר בארצות הברית) והמקור של המילה נטוריזם הוא מהמילה “NATURE” – שפירושה הוא טבע (ונהוג בעיקר באירופה).

2 המילים זהות במשמעות שלהם רק המילה נטוריזם מייחסת יותר חשיבות להתחברות לטבע במסגרת השהייה בעירום. עוד מילה הנפוצה בנושא זה היא עירום חברתי, שהוא שונה מהנודיזם והנטוריזם והוא שם דגש על העירום במיוחד באירועים ומפגשים חברתיים.

התנועה הנודיסטית\הנטוריסטית

ההיסטוריה של הנודיזם כוללת בתוכה את התנועה הנודיסטית\הנטוריסטית.

הנטוריסטים מאמינים שגוף האדם הוא דבר יפה ומכובד, מבחינתם אין בגוף עירום בושה או חוסר כבוד כלשהו, הם אינם מאמינים שלהיות עירומים בחברת אנשים אחרים זהו דבר לא מוסרי, או שיש לפעולה זו משמעות מינית או פורנוגרפית, להפך,הם מאמינים כי שהייה בעירום זהו דבר טבעי ובריא ואף טהור, כי כל בני האדם נולדים עירומים ולא לבושים – כך שאין סיבה להתכסות אם מלכתחילה הם נולדו עירומים.

הנטוריסטים מוסיפים שההתרגלות לעירום מאוד מהירה והם לא מרגישים מיוחדים או שונים, מבחינתם זוהי פעולה טבעית וכחלק מאורח חייהם, הם רואים בלבוש מעין הסוואה והתחפשות וחוסר האדם לקבל את עצמו כפי שהוא, הם מאמינים כי כאשר בן אדם נמצא עירום בסביבת אנשים אחרים הוא לא משתייך לאף סטטוס חברתי ומתקבל על ידי הסביבה כמו שהוא, חשיפתם של האנשים העירומים אינם מעניינת את הנטוריסטים והם לא נהנים לחשוף את עצמם ליד אנשים אחרים, הסיבה שהם משתתפים באירועים מסוג זה כי הם מאמינים שהם חשים בעת העירום שוויוניות, שחרור וקבלה עצמית.

נטוריזם בגרמניה

בגרמניה המילה נטוריזם נקראת “תרבות גוף חופשית”.

הנודיזם בגרמניה התחיל משנות ה-50 באיזור אשר נקרא אהרנסהופ שנמצא על הים הבלטי,שם בחופים שמותר היה לרחוץ בהם הוקמו אזורים שבהם אומנים היו מתרחצים בעירום, האיזורהיה נחשב לאיזור נופש של אומנים מסוגים שונים (סופרים, פוליטיקאים, שחקנים ועוד).

לאחר כמה שנים חלו ריבים בין המתרחצים הלבושים והעירומים, בעקבות כך במאי 1954 השלטון המקומי אסר על רחצה בעירום. לאחר כמה חודשים,בספטמבר 1954 פרסם העיתון המקומי כי היו אנשים שהופשטו בכוח בעקבות הסכסוכים בין המתרחצים הלבושים והיו למושא ללעג,בעקבות כך ממשלת גרמניה חששה לתפיסתה בעולם ואסרה לגמרי את השחייה בעירום.

בשנת 1956,בעקבות התנגדות ציבורית לאיסור, שכללה בקשות רבות, מחאות ועצומות ביטלה הממשלה את האיסור וחוקקה חוק חדש הכולל רחצה בעירום בחופים מוגדרים בלבד.

נטוריזם בישראל

מחנה הנודיסטים הראשון בארץ הוקם בשנת 1956, בחודש יולי בכפר הנופש “גליה” שנמצא בחוף גליה באיזור חיפה, הוקם בכפר גם איזור המיועד לשיזוף בעירום.

בשנות ה-60 הוקם מועדון נטוריסטי שנקרא “בריאות ושמש”, עיקרו היה לארגן נסיעות למחנה נודיסטים בחו”ל, הוא פעל תקופה קצרה ונסגר.

בין השנים 1979 – 1984 הוקמו חופי נודיסטים בדרום סיני ובאילת, בדרום סיני מרבית הנודיסטים היו תיירים מסקנדינביה.

בשנת 2000 אדם בשם פנחס ברק הקים עמותה הנקראת העמותה הישראלית לנטוריזם, על מנת ליזום פעילויות למען קהילת הנודיסטים בישראל ולקידום נושא העירום בארץ.

ישנו פסטיבל שמתקיים לראשונה בארץ והוא נקרא פסטיבל אגוורה,הפסטיבל משלב בתוכו פעילויות ואירועים המותאמים ומיועדים לקהילת הנודיסטים בישראל.