נטוריסט כדרך חיים

מה זה בכלל אומר להיות נטוריסט?

הרבה פעמים אנשים מבלבלים בין שני המושגים:”נטוריזם” ו”נודיזם”.

כשיגידו להם “נטוריזם” הם ידמיינו רחצה בעירום,שיזוף אחיד, שחרור וקלילות. אבל למעשה,נטוריזם הוא הרבה יותר מזה. הגדרה שמתקרבת לביטוי העומק של התנועה הזו נוסחה בכנס אגד הנטוריסטים ב 1974: “נטוריזם הוא אורח חיים של הרמוניה עם הטבע, המתבטא בעירום חברתי ומאופיין בכבוד עצמי, כמו גם כבוד כלפי אנשים עם דעות שונות וכלפי הסביבה”.

וישנן גם הגדרות המעמיקות עוד יותר,  הרואות בנטוריזם,מעבר לביטוי הפיסי של אורח החיים, אל מה שנמצא מאחוריה: חיים של פתיחות רוחנית.

בואו נעשה סדר בדברים, ונגדיר אחת ולתמיד:

מה ההבדל בין נטוריזם לנודיזם?

ההבדל הוא קודם כל עניין של סמנטיקה. באמריקה הצפונית משתמשים בעיקר במונח נודיזם, שנגזר מהמילה האנגלית לעירום –nude”” ובאירופה בנטוריזם, הנגזר מהמילה הגרמנית ל”טבע”.אבל למעשה מתכוונים לאותם ביטויים של התנהגות חברתית.

מבחינה היסטורית, התנועה הנטוריסטית, כשמה כן היא, ניזונה מרעיון ההתקרבות לטבע עם עקרונות אקולוגיים-סביבתיים, ואילו הנודיסטים התמקדו בעיקר במתן חירות לפרט. לכן האחרונים ביקשו להשתחררמכללים ומגבלות.

כשמסתכלים על ההיסטוריה אפשר להבין את ההבדל קצת יותר את ההבדל בין השניים. נטוריזם ונודיזם למעשה מתבטאים בדרכים זהות, אבל נובעים ממקומות שונים בנפש המקיימים אותם: אם זה כחלק משאיפה לטבעיות כאורח חייםכבנטוריזם, או כמו בנודיזם, זה נובע משאר סיבות כמו נוחות, שחרור וחירות הפרט, בלי קשר ישיר לחיבור לטבעיות שבנו.

כמו כל דבר זר, הרעיון של נטוריזם, מעורר לעיתים קרובות רתיעה בקרב אנשים.

אם נתחבר לסיבה שבגללה אנשים עושים את זה, עוצמת הרתיעה תפחת, וניפתח להבנה והתקרבות לנושא.

למה עושים את זה?

אנחנו שמים על עצמנו כל מיני סוגים של לבושים במהלך החיים. בגדים, חיוכים, נימוסין, הבניות חברתיות של מה ראוי ומה אסור, ובואו נודה ,יש בזה משהו מעייף. ההתפשטות מהבגדים מזמינה אותנו לבטא את העצמיות החשופה שלנו, את מי שאנחנו בלי הכיסויים.

הרצון בעירום חברתי נובע, בין השאר, מכמיהה העמוקה לכך שיקבלו אותנו “כמו שאנחנו”, בלי כיסויים ולבושים.

לעירום בחיק הטבע יש ערך מוסף, המתבטא ברגישות חושית מיוחדת במינה: אין כמו ללכת יחפים על החול הרך, על עשבייה, או על האדמה; להרגיש את הרוח ,המים והשמש על עורכם בלי תיווך של מחיצות בדים ובגדים.

היכן נטוריסטים נפגשים ?

באופן טבעי נטוריסטים נפגשים בחיק הטבע, הרחק מהבניינים, הרעש והצפיפות שיש במרחב האורבני המתועש, כי האידיאולוגיה הנטוריסטית נובעת קודם כל מהשאיפה להתמזג בהרמוניה עם הטבע. כשחוזרים למקור של האדם נוכחים לגלות שהוא למעשה חיה. אמנם חיה מאד מפותחת, אבל חיה.

 פשיטת הבגדים נתפסת בהקשר זה כחזרה למקורות שלנו, דרך השלכת הלבושים החוצצים בין האדם לבין טבעו ובין האדם לשאר הטבע. מאותם טעמים נטוריסטים מעודדים פעילות גופנית באוויר הצח – ביערות, בשדות, על גדות נחלים או אגמים או על חוף הים.

 כחלק משאיפתה לחיים טבעיים, האידיאולוגיה הנטוריסטית כוללת השקפה טבעית ולא מתועשת בהקשר של מזון. הנטוריסטים ישאפו להכניס אל גופם מזון בריא, שקרוב ככל האפשר למה שאפשר למצוא בטבע. כדי למנוע זיהום אוויר הם יפעלו על פי השאיפה להגדיל תצרוכת מקומית וכך למנוע תנועה של מטוסי יבוא ויצוא שלא לצורך.

להיות נטוריסט כדרך חיים, מתבטא בשחרור מן הבגדים, כמו גם מההבניות החברתיות שבנינו סביבנו. הבניות שיש בהן הרבה ידיעה של מותר ואסור מוחלטים וקבועים. נטוריזם, או נודיזם כדרך חיים זה לשאול יותר “האמנם?” זה לחיות בתודעה של פתיחות.

זה לשאוף לחיות כמה שיותר קרוב אל הטבע, ואל הטבע שלנו כבני אדם, להיות מי שאנחנו באמת.